Filmske večeri u sklopu 12. Studentske bioetičke radionice

Filmske večeri

u sklopu 12. Studentske bioetičke radionice
»Bioetika i religija«

Prva filmska večer: The Sunset Limited, 2011. (91 min.)

• petak, 22. 4. 2016. u 20 sati, u predavaonici A-101 na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Ivana Lučića 3

Film The Sunset Limited redatelja i glumca Tommyja Leeja Jonesa uvest će nas u nepredvidljive zaplete i složene filozofske rasprave između crnog, duboko spiritualnog bivšeg zatvorenika Blacka (Samuel L. Jackson) i bijelog, ciničnog fakultetskog profesora Whitea (Tommy Lee Jones). Slojevita i duboka rasprava provest će nas kroz dijelove ljudskih karaktera, mišljenja i djelovanja koji su nerazdvojivi od čovjekova unutarnjeg duhovnog, religioznog i filozofskog propitivanja sebe samoga. Po završetku filma uslijedit će rasprava u kojoj će svatko moći izraziti vlastito mišljenje o problematici koju će nam ispostaviti ovaj film.

Druga filmska večer: Zimsko svjetlo, 1963. (81 min.)

• utorak, 10. 5. 2016. u 20 sati, u predavaonici A-101 na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Ivana Lučića 3

Film Zimsko svjetlo (Nattsvardsgästerna / Pričesnici) Ingmara Bergmana redateljeva je polu-autobiografska priča o švedskom pastoru (Gunnar Björnstrand) i njegovu gubitku vjere u sebe, svoje bližnje i svijet kojim je okružen, dok ga istovremeno pritišće duboka egzistencijalna kriza. Bergman će nas voditi kroz pitanja o biti života, ali i, još važnije, življenja, njegove poante u svijetu koji mu pruža bol i patnju, možda i više nego to čovjek može izdržati. Zajedno s pastorom proživjet ćemo trenutke njegova unutarnjeg stanja koje on najbolje opisuje kao vlastitu izdaju voljene žene (Ingrid Thulin), suicidalnog ribara (Max von Sydow) i samoga Boga. Po završetku filma, izmjenit ćemo dojmove i razmišljanja te zajedno nastojati stvoriti cjelovitu sliku danoga problema.

VESELIMO SE VAŠEM DOLASKU,
PONESITE KOKICE I SOKOVE!

Pokrovitelji:
Grad Zagreb
Filozofski fakutet Sveučilišta u Zagrebu

2 bionicka   1 bionicka 3 bionicka
Studentska biotehnička radionica "Biotehnika i religija"