Zavod za matematiku, informatiku i nacrtnu geometriju

Predstojnik zavoda: prof. dr. sc. Rajna Rajić

Administrativno i pomoćno osoblje
Administrative-technical staff

2

Područja znanstvenog interesa djelatnika Zavoda su: C*-algebre, Hilbertovi C*-moduli, ortonormirani valići, sintetička geometrija, geometrija euklidske ravnine i neeuklidskih ravnina, konstruktivna projektivna geometrija, matematičko modeliranje, matematička analiza i homogenizacija višefaznog toka fluida kroz poroznu sredinu, fizika plazme i astrofizika, planetologija, prirodni EM u okolišu, zaštita okoliša (svjetlosno i EM zagađenje), hidrologija i hidrogeologija, seizmologija, mehanika tla.
U ak. god. 2016./2017. Zavod je sredstva za znanstvenu djelatnost osigurao putem znanstveno-istraživačkih projekata, koje je financirala Hrvatska zaklada za znanost, pod nazivom „Matematičko modeliranje i numeričke simulacije procesa u tankim i poroznim sredinama” i „Operatori na C*-algebrama i Hilbertovim modulima“; kroz financijske potpore znanstvenom istraživanju za 2017. godinu Sveučilišta u Zagrebu za sljedeća istraživanja: „Optimalizacija eksploatacije mineralnih sirovina povećanjem energetske učinkovitosti” i „Matematička istraživanja u geologiji II” te pomoću sredstava Fonda za razvoj RGNF-a.
Znanstvenu i stručnu suradnju djelatnici Zavoda ostvaruju s djelatnicima drugih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Prirodoslovno-matematički fakultet, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Tekstilno-tehnološki fakultet, Građevinski fakultet), kao i s djelatnicima drugih sveučilišta i znanstvenih organizacija diljem svijeta (HTWK, Leipzig, Njemačka; University of Life Sciences, Lublin, Poljska; Ferdowsi University of Mashad, Iran; Moscow Institute of Physics and Technology, Dolgoprudny, Rusija; Université de Pau et des Pays de l'Adour, Pau, Francuska) te sa Znanstveno-edukacijskim centrom Višnjan i Zvjezdarnicom Višnjan.
Tijekom ak. god. 2016./2017. djelatnici Zavoda objavili su tri znanstvena rada u časopisima s međunarodnom recenzijom, jedan znanstveni rad u zborniku radova s međunarodnog znanstvenog skupa i jedan stručni rad. Članu našeg Zavoda, kao prvom autoru znanstvenog rada objavljenog u prvoj kvartili časopisa relevantnih za područje istraživanja, dodijeljena je nagrada RGN fakulteta. Djelatnici Zavoda urednici su znanstvenog časopisa „Operators and Matrices” i znanstveno-stručnog časopisa „KoG”, a aktivni su i u organiziranju znanstveno-stručnih skupova. Ove akademske godine su djelatnice našeg Zavoda sudjelovale u organizaciji skupa „20th Scientific-Professional Colloquium on Geometry and Graphics“ koji se održao u Fužinama, a koji okuplja brojne međunarodne i domaće stručnjake iz područja geometrije, računalne grafike i edukacije, s ciljem unaprjeđivanja znanja, vještina i kompetencija iz navedenih područja. Djelanica našeg Zavoda održala je pozvano predavaje na međunarodnom skupu „Conference on Geometry: Theory and Applications“ održanom u Plzenu. Osim toga, djelatnici Zavoda održali su predavanja na međunarodnim znanstvenim skupovima: „Man and Karst 2017“ održanom u Zadru, „Equadiff 2017“ održnom u Bratislavi, „8th Linear Algebra Workshop“ održanom u Ljubljani, na međunarodnim znanstveno-stručnim kolokvijima „The 6th International Scientific Colloquium Mathematics and Children“ održanom u Osijeku i „20th Scientific-Professional Colloquium on Geometry and Graphics“ održanom u Fužinama, te sudjelovali u radu nekoliko radionica: „Modern Challenges in Continuum Mechanics“ održanoj u Zagrebu, „Young Researcher Workshop on Differential Geometry in Minkowski Space“ održanoj u Granadi i „1st Croatian-Chinese Workshop on Graph Theory in Nanomaterials“ održanoj u Zagrebu.
Djelatnici Zavoda aktivno sudjeluju u radu Seminara za funkcionalnu analizu, Seminara za geometriju, Seminara za diferencijalnu geometriju, Seminara za diferencijalne jednadžbe i numeričku analizu i Seminara za metodiku na Matematičkom odsjeku PMF-a te Seminara četvrtkom RGNF-a, u okviru kojih izlažu svoja znanstvena dostignuća. Djelatnici Zavoda obnašaju istaknute dužnosti u strukovnim udruženjima iz svog znanstvenog područja: potpredsjednica, te članica Upravnog i Organizacijskog odbora Hrvatskog društva za geometriju i grafiku, potpredsjednica udruge International Society for Geometry and Graphics. Redovito sudjeluju na Festivalu znanosti. Redovito sudjeluju na Festivalu znanosti; ove akademske  godine je član našeg Zavoda održao predavanje „Zanimljive znanstvene fotografije“.

Predmeti

Preddiplomski - obavezni predmeti

NAZIV SEMESTAR STUDIJ
Matematika 11Sveučilišni preddiplomski Rudarstvo