Terenska nastava je jedan od oblika nastave koji je iznimno popularan studentima koji studiraju na RGN fakultetu. Teorijski dio nastave obično je obuhvaćen predavanjima, a znanja s predavanja nadopunjuju se laboratorijskim vježbama. Terenska nastava pomaže objediniti cjelokupni proces nastave jer omogućava studentima nadogradnju znanja stečenog na predavanjima i radom u laboratoriju. Terenska nastava omogućava upoznavanje kolega i stručnjaka koji se svakodnevno susreću s raznim problemima koji ne mogu biti obuhvaćeni nastavom na fakultetu, te nudi studentima mogućnost da vide kako se problemi rješavaju u praksi, te se na taj način pripremaju studente za tržište rada.
Jedan od terena bio je organiziran uz potporu CIOS grupe, pri čemu smo posjetili Centar za reciklažu društva CE-ZA-R na Jankomiru u Zagrebu (slika 1), gdje su se studenti upoznali sa tehnološkim procesom recikliranja starih automobila i produktima koji se pri tome dobivaju.
Slika 1 Posjet Centru za reciklažu društva CE-ZA-R
Nakon toga, posjetili smo pogon tvrtke Depos d.o.o. u Sisku gdje se obrađuje otpadna frakcija nakon recikliranja starih automobila u Zagrebu. Interesantna je činjenica da se u ta dva pogona iskoristi gotovo 100% mase starog automobila, pri čemu se u Sisku proizvodi i gorivo iz otpada. Zaista je bilo zanimljivo vidjeti da se i dalje radi na usavršavanju i razvoju tih procesa, a da se uz to ima vremena posvetiti i domaćim životinjama i to neposredno uz pogon (slika 2 lijevo). U Sisku smo posjetili i pogon CIAL-a, gdje se recikliraju aluminijske i čelične limenke i proizvode aluminijski ingoti iz starih otpadnih limenki (slika 2 desno).
Slika 2 Gorivo iz otpada i domaće životinje u Deposu (lijevo) i gotovi ingoti u CIAL-u (desno)
Suradnja u organizaciji terenske nastave sa grupacijom CIOS omogućila nam je i posjet MBO pogonu u Varaždinu (slika 3). U Varaždinu smo obišli pogon i vidjeli liniju za mehaničku obradu i liniju za biološku obradu otpada.
Slika 3 Posjet postrojenju za mehaničko-biološku obradu otpada u Varaždinu
Omogućavanje terenske nastave iznimno nam je dragocjeno u obrazovnom procesu naših studenata, stoga se zahvaljujem CIOS grupi, a posebno kolegama Tinu Tomincu, Bori Mioču i Borisu Sokolu koji su bili naši domaćini tijekom izvođenja terenske nastave, na njihovom stručnom vodstvu i vremenu koje su izdvojili za nas.
Prof. dr. Gordan Bedeković