RGN fakultet sudjeluje u HORIZON EUROPE projektu AGEMERA - Agile Exploration and Geo-modelling for European Critical Raw materials

20220824_1.png

Novi okolišni, gospodarski i društveni zahtjevi u tranziciji EU-a na niskougljično i digitalno gospodarstvo zahtijevaju razvoj i primjenu inovativnih metoda, tehnologija i tehnika u istraživanju minerala. Europska Komisija odobrila je financiranje projekta AGEMERA kojim će se provesti vrhunska geološka i geofizička lokalna istraživanja na ukupno ~4.700 km2 radi detaljnog mapiranja kritičnih mineralnih sirovina (CRM) u 6 zemalja EU i te u Zambiji.

Geofizičkim istraživanjima na terenu demonstrirat će se tri nove neinvazivne metode istraživanja (do TRL5) temeljene na daljinskom očitavanju i srodnoj analizi podataka: 1 -pasivne seizmičke metode, 2 - sustav bespilotnih letjelica s više senzora koji kombinira magnetsko, radiometrijsko i elektromagnetsko detektiranje i 3 -multidetektor na bazi mionskog sustava detekcije gustoće.

Analizom i sintezom postojećih podataka baza s otvorenim pristupom pročistit će se i poboljšati model geneze mineralnih sustava ležišta za koje je poznato da sadrže Li, Co, Mo, V, PGM, Nb, Ta, boksit i REE. U projektnim zemljama predstavit će se postojeće smjernice za primjenu UNFC-a za mineralne resurse te će se provesti anketa. Osim toga, izradit će se CRM obrazovni paket namijenjen školama i sveučilištima, objavit će se online ozbiljna CRM igra, organizirati javna događanja te postavljati online objave, s ciljem dosezanja 5.000.000 građana do 2030.

Kreirat će se SoftGIS baza podataka i analiza s otvorenim pristupom o društvenim, kulturnim, okolišnim i ekonomskim problemima vezanim uz rudarstvo i istraživanje minerala. Ovi podaci će omogućiti izradu karata socio-ekonomskog potencijala koje će se koristiti paralelno s kartama geološkog potencijala, kako bi se mogao osigurati temelj za društveno prihvatljivo i održivo rudarenje.

Trajanje projekta:

1. kolovoza 2022. – 31. srpnja 2025.

Voditelj projekta

Jari Joutsenvaara, OULUN YLIOPISTO, Finska

Voditelj tima s RGN fakulteta:

Prof.dr.sc. Franjo Šumanovac, UNIZG-RGNF

Suradnici s RGN fakulteta:

Prof.dr.sc. Davor Pavelić
Izv.prof.dr.sc. Luka Perković
Doc.dr.sc. Anamarija Grbeš
Dr.sc. Josipa Kapuralić
Dr.sc. Ivica Pavičić
Dr.sc. Šime Bilić
Ana Brcković, mag.geol.ing.