MEĐUNARODNA ŠKOLA RUDARSTVA U DUBROVNIKU USPJEŠNO ODRŽANA FIZIČKI I ONLINE

20201023 2

Peto izdanje Međunarodne škole rudarstva (Dubrovnik International ESEE Mining school – DIM ESEE) održalo se u Inter-University Centru u Dubrovniku od 12. do 16. listopada 2020. na temu Small mining sites – Innovation in exploitation and processing. Unatoč organizacijskim izazovima, škola je uspješno održana u ''hibridnom'' izdanju:  petnaestero sudionika iz Hrvatske bilo je fizički prisutno u Dubrovniku uz poštivanje svih zaštitnih mjera, uključujući i izv.prof. Marija Dobrilovića koji je održao predavanje, a online je bilo priključeno više od 40 sudionika: studenata, doktoranada, nastavnika i inženjera iz 12 zemalja (Austrija, Bugarska, Francuska, Hrvatska, Kosovo, Njemačka, Poljska, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina). Predavanja je tijekom pet dana škole održalo 14 predavača iz visokoobrazovnih institucija i industrije diljem Europe. U programu su se izmjenjivala unaprijed snimljena predavanja i live predavanja kojima su sudionici pristupali putem interaktivne platforme, a svakog dana održavala se Q&A sesija kako bi se omogućila izravna komunikacija s predavačima. Program su moderirali izv.prof. Sibila Borojević Šoštarić i doc.dr.sc. Vječislav Bohanek. Sudionici su tijekom tjedna radili u tri grupe na studijama slučaja uz mentorstvo predavača putem online sastanaka, a najboljim prezenterom proglašen je naš student diplomskog studija rudarstva Karlo Weiser.

DIM ESEE je obrazovni projekt financiran od strane Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology, EIT) kroz program KIC Raw Materials. Projektni konzorcij sastavljen je od osam visokoobrazovnih i istraživačkih institucija s područja istočne i jugoistočne Europe, s Rudarsko-geološko-naftnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu kao vodećim partnerom. U sklopu ovogodišnje teme, raspravljalo se o inovacijama u eksploataciji i oplemenjivanju vezano za mala i srednja ležišta koja trenutno čine većinu europske rudarske industrije istočne i srednje Europe, kroz tematske cjeline: Inovacije u eksploataciji (Bušenje i miniranje), Inovacije u eksploataciji (Mehanizacija), Inovacije u oplemenjivanju (Karakterizacija minerala) te Inovacije u oplemenjivanju (Metode).

Detaljnije o ovogodišnjem izdanju možete pročitati na poveznici.

Više o projektu: DIM ESEE službena stranica i LinkedIn.