Inženjersko-minerski angažman RGN fakulteta prilikom skidanja sjevernog tornja Zagrebačke Katedrale

20200419 1

Izvor: MORH

U zahtjevnom projektu skidanja sjevernog, u potresu oštećenog tornja Zagrebačke katedrale sudjelovao je i Rudarsko-geološko-naftni fakultet koji znanstveno, nastavno i stručno izučava gospodarska miniranja. Djelatnici Zavoda za rudarstvo i geotehniku, izv.prof. dr.sc. Mario Dobrilović i doc.dr sc. Vječislav Bohanek, uz pomoć svih koji se  bave eksplozivima na Zavodu, te savjetima profesora Zvonimira Estera osmislili su rješenje minerskog djela projekta. Pomoću malih, precizno pozicioniranih punjenja bilo je potrebno odvojiti spojne olovne klinove tornja s njegovim oštećenim nosivim vijencem a koncentriranim punjenjem bilo je potrebno presjeći čelično uže kuglastog utega tornja. Zahvat je izveden između 73 i 74 reda gradivih kamenih elemenata na visini od 92 m. U bliskoj suradnji s pripadnicima Inženjerijske pukovnije, koji su i izveli miniranje, pukovnikom Carom, nadnarednikom Marjanovićem i narednikom Vulakovićem, projektna rješenja su potvrđena probnim miniranjima i uspješno izvedena neposredno prije podizanja tornja dizalicom. Izuzetno smo ponosni na sudjelovanje naše rudarske struke u pothvatu izvedenom na našoj katedrali. Katedrala osim što je najviša građevina u Hrvatskoj, puno je  više od građevine. Ona  je naše religijsko, kulturološko, duhovno i arhitektonsko nasljeđe. Zahvaljujemo se stoga, Odboru Zagrebačke nadbiskupije za obnovu katedrale, mons. Ivanu Hrenu, kanoniku kustosu i  glavnom inženjeru obnove Katedrale Damiru Foretiću na povjerenju. Velika hvala svim pripadnicima Hrvatske vojske i kolegama s Vojnog učilišta dr. Franjo Tuđman na suradnji. I najveća hvala dragom Bogu i svetoj Barbari što su nas čuvali i omogućili uspješnu izvedbu ovoga poduhvata. Sretno !

2 MORH

3 MORH