Četvrto izdanje Međunarodne jesenske škole rudarstva DIM ESEE održano u Dubrovniku 14. – 19. listopada 2019.

20191029 1

Od 14. do 19. listopada u Inter-University Centru u Dubrovniku održavalo se četvrto izdanje Međunarodne jesenske škole rudarstva (Dubrovnik International ESEE Mining school), pod temom Small mining sites – Innovation in mining. Riječ je o obrazovnom projektu financiranom od strane Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology, EIT) kroz program KIC Raw Materials. Projektni konzorcij sastavljen je od osam visokoobrazovnih i istraživačkih institucija s područja istočne i jugoistočne Europe, s Rudarsko-geološko-naftnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu kao vodećim partnerom. Ovogodišnje izdanje okupilo je 43 studenata, doktoranada i inženjera iz 10 različitih zemalja (Austrija, Bugarska, Hrvatska, Finska, Mađarska, Kosovo, Poljska, Srbija, Slovačka i Ukrajina) te 16 predavača iz 9 različitih institucija iz sektora mineralnih sirovina.
U sklopu ovogodišnje teme, sudionici su slušali i raspravljali o budućnosti i inovacijskom potencijalu za ležišta male i srednje veličine, trenutno prevladavajuća u rudarskoj industriji istočne i jugoistočne Europe, baveći se temama kao što su budućnost rudarskog sektora u EU, inovacije u rudarstvu, EU zakonodavstvo i rudarenje u urbanim područjima, inovacija i optimizacija u eksploataciji te fokus na cementnu industriju. Školu su otvorili prof. dr.sc. Kristijan Posavec, dekan, i izv.prof.dr.sc. Sibila Borojević Šoštarić, projektna koordinatorica. U prvome danu nekoliko gostujućih predavača održalo je kraća izlaganja o budućnosti europskog sektora mineralnih sirovina, budućnosti industrijskih minerala i europske industrije bakra, a održan je i stručni okrugli stol na temu inovacija u rudarstvu. Osim predavanja, na školi je bilo i praktičnih zadataka poput izrade rješenja za studije slučaja na kojima su sudionici radili tijekom tjedna u grupama, kao i nekoliko društvenih aktivnosti.

Više o projektu: DIM ESEE službena stranica i LinkedIn.