RMUD

Pridružite nam se na jedinstvenom jednodnevnom događaju i prilici za informiranje i obrazovanje o raw materials sektoru!
Središnja tema događaja je potencijal, važnost, edukacija, mogućnosti zapošljavanja i izgradnje karijere u sektoru neenergetskih mineralnih sirovina. Zagreb Raw materials University Day teži upoznavanju srednjoškolaca, studenata i šire javnosti s primarnim i sekundarnim mineralnim sirovinama i njihovom važnosti u europskom i hrvatskom gospodarstvu, a uz to im približava niz studijskih programa i struka vezanih uz životni ciklus mineralne sirovine. Fakulteti i njihovi partneri koji sudjeluju u programu predstavit će na interaktivan način segmente iz životni ciklus mineralnih sirovina:
   • Istraživanja i procjena mineralnih sirovina
   • Rudarenje u zahtjevnim okolišima
   • Povećanje iskoristivosti mineralnih sirovina u mineralnim i metalurškim procesima
   • Recikliranje i optimizacija materijala finalnih proizvoda
   • Zamjena kritičnih i toksičnih materijala proizvodima i optimizacija izvedbe

Službeno otvaranje Raw materials University Day odvijat će se u Auli na rektoratu Sveučilišta u Zagrebu, na adresi Trg Republike Hrvatske 14, od 9 do 11:30 sati. Ulaz je slobodan.

Detalji programa

Usporedno sa službenim otvaranjem, srednjoškolci i zainteresirani studenti imat će prilike obići šest sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, fakultete u Zagrebu, Varaždinu i Sisku, gdje će od 9 do 16 sati moći sudjelovati u interaktivnim predavanjima industrijskih i institucionalnih partnera te obilaziti fakultetske laboratorije i zbirke.

Uključeni fakulteti su:

* Rudarsko-geološko-naftni fakultet (Pierottijeva 6, Zagreb)
* Prehrambeno-biotehnološki fakultet (Pierottijeva 6, Zagreb)
* Prirodoslovno-matematički fakultet (Geološki odsjek) (Horvatovac 102a, Zagreb)
* Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije (Marulićev trg 19, Zagreb)

Sisak
* Metalurški fakultet (Aleja narodnih heroja 3, Sisak)

Varaždin
* Geotehnički fakultet u Varaždinu (Hallerova aleja 7, Varaždin)

Kompletan tematski program uključuje obilazak 14 laboratorija i 6 zbirki, 12 interaktivnih pokaznih vježbi i 21 predavanje sa 12 primjera industrijskih ili institucijskih partnera.

Program na Sveučilištu u Zagrebu

Otvaranje i pozdravni govori
09:00 - 09:45

• Rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Damir Boras – 10 minuta
   • Predstavnik/ca Ministarstva znanosti i obrazovanja – 5 min.
   • Predstavnik/ca Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta – 5 min.
   • Predstavnik/ca Ministarstva zaštite okoliša i energetike – 5 min.
   • Predstavnik Europskog instituta za tehnologiju, Imre Gombkötő – 5 min.

Predavanje: European vision of the Raw material sector (EIT)
09:45 - 10:00

Imre Gombkötő, Education officer, Kolokacijski centar Europskog instituta za tehnologiju

Predavanje: Potencijal sirovina u Republici Hrvatskoj
10:00-10:15

dr.sc. Slobodan Miko, ravnatelj Hrvatskog geološkog instituta

Predavanje: Važnost sirovina za hrvatsku industriju
10:15-10:30

Robert Blažinović, načelnik Sektora za industrijsku politiku Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta

Obrazovanje o neenergetskim mineralnim sirovinama na Sveučilištu u Zagrebu uz pregled konkretnih tema i aktivnosti na uključenim fakultetima
10:30-11:30

Predstavnici šest fakulteta sastavnica Sveučilišta u Zagrebu:
RGNF – izv. prof. dr. sc. Sibila Borojević Šoštarić
PBF – prof. dr. sc. Božidar Šantek
PMF – prof. dr. sc. Nenad Tomašić
FKIT – prof. dr. sc. Marko Rogošić
MF – izv. prof. dr.sc. Zdenka Zovko Brodarac, dekanica
GFV – izv. prof. dr.sc. Igor Petrović

Program na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu (radna verzija):

14:00-14:45
Željko Dedić, dipl. ing. geol.: Geološka potencijalnost nemetalnih mineralnih sirovina u RH
Hrvatski geološki institut

14:45-15:15
Mladen Pađen: Mehanizacija u rudarskoj industriji putem daljinski upravljivih sustava
DOK-ing

U pripremi je još nekoliko predavanja i interaktivnih aktivnosti na našem fakultetu, kao i predavanja koja ćete moći poslušati na drugim fakultetima, a čije ćemo naslove objaviti uskoro.

Za sva dodatna pitanja u vezi događaja možete se obratiti Uredu za poslijediplomske studije, međunarodnu suradnju i projekte na 01/ 5535 729.

Vidimo se 14. lipnja!