Tema emisije: klizište koje je 13.3.2018. srušilo 10-tak kuća u Hrvatskoj Kostajnici.

U emisiji urednika i voditelja Damira Smrtića raspravljali su:
mr. sc. ŽELJKO UHLIR
državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja
ANKA MRAK-TARITAŠ
bivša ministrica graditeljstva i prostornog uređenja (GLAS)
IVO ŽINIĆ
sisačko-moslavački župan (HDZ)
mr. sc. ZORAN ĐUROKOVIĆ
generalni direktor Hrvatskih voda
DALIBOR BIŠĆAN
gradonačelnik Hrvatske Kostajnice (HDZ)
prof. dr. sc. SNJEŽANA MIHALIĆ ARBANAS
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Tema emisije bilo je aktiviranje velikog klizišta u Hrvatskoj Kostajnici 13. ožujka 2018. godine i poplave, a gostima su postavljena pitanja o tome je li se to moglo spriječiti, koliko je problematičnih područja u Hrvatskoj na kojima postoji opasnost od urušavanja objekata, kako će se pomoći ljudima koji su ostali bez kuća i je li opasnost od poplava prošla.

Desetak kuća sa zemljištima u Hrvatskoj Kostajnici trajno je uništeno aktiviranjem velikog klizišta. Profesorica Snježana Arbanas Mihalić smatra da to područje sada treba stabilizirati kako bi se spriječilo daljnje klizanje, ali da građevinska namjena tamo više nije moguća. Podsjetila je da smo sada u sezoni oborina pa se može pojaviti još klizišta. Prof. Arbanas Mihalić je istaknula i kako je teško govoriti bez podataka i upozorava da nam treba evidencija gdje su se klizišta već prethodno desila. Nemamo sustav praćenja postojećih klizišta, upozorila je prof. Arbanas Mihalić pa istaknula važnost izrade karti klizišta.

Cijelu emisiju možete pogledati na:

20180324 1

20180324 5