Zavod za geofizička istraživanja i rudarska mjerenja

Predstojnik zavoda: prof. dr. sc. Franjo Šumanovac

Zamjenik predstojnika zavoda: doc. dr. sc. Jasna Orešković

Administrator/ica: Tatjana Rendulić

Tel: +385 1 / 5535748

Fax: +385 1 /

Email: tatjana.rendulic@rgn.hr

Djelatnici

Redoviti profesor u trajnom zvanju

dr. sc.Franjo Šumanovac55357493749siteV218

Mentorstva završnih radova
BSc supervising

3

Znanstveni rad članova Zavoda za geofizička istraživanja i rudarska mjerenja posljednjih se godina temelji na podacima pasivnih seizmičkih istraživanja, prikupljenim u okviru međunarodnog znanstvenog projekta ALPASS-DIPS, koji omogućuju primjenu metoda seizmičke tomografije i analize funkcija prijamnika. U početnoj su fazi snimljeni podaci interpretirani metodom funkcija prijamnika kako bi se odredili diskontinuiteti seizmičkih brzina u Zemljinoj kori i gornjem plaštu. Daljnja obrada i interpretacija podataka izvode se metodama seizmičke tomografije. Korišteni su i podaci permanentnih seizmičkih stanica na području Hrvatske i okolnih država, dostupni u bazama podataka (ORFEUS i sl.), a cilj je bio riješiti problem potencijalne jadranske subdukcije.
Rezultati dobiveni teleseizmičkom tomografijom na području Dinarida i jugozapadnog dijela Panonskog bazena objavljeni su u dva znanstvena rada u CC časopisima. Litosferni model na kontaktu Jadranske mikroploče i Panonskog tektonskog segmenta za cijeli pojas Dinarida objavljen je u časopisu „Tectonophysics”, dok je u časopisu „Journal of Applied Geophysics” objavljen rad „Exploration of buried carbonate aquifers by the inverse and forward modelling of the Controlled Source Audio-Magnetotelluric dana”.
U okviru doktorskog rada primijenit će se metoda tomografije lokalnih potresa. Njezin je cilj definirati 3D model seizmičkih brzina dovoljne rezolucije kako bi se odredile strukture različite brzine, debljina kore i kako bi se, uz dosadašnja saznanja, definirale glavne strukturne značajke kore. Prvi rezultati istraživanja koji su obuhvatili sjeverni dio Dinarida prezentirani su na konferenciji „13th Workshop on Alpine Geological Studies – Émile Argand
Conference (EGU Series)”.
Razvija se i primjena magnetotelurske metode (MT), te se podaci prikupljeni terenskim mjerenjima interpretiraju metodama inverzije i modeliranja. Stoga je financijska potpora istraživanjima
Sveučilišta u Zagrebu u 2017. godini dodijeljena projektu pod nazivom „Istraživanja dubokih karbonatnih vodonosnika magnetotelurskom metodom”. Duboka istraživanja litosfere nastavljena su u 2018. godini projektom „Trodimenzionalni model strukture kore i gornjeg plašta na području Dinarida”.
Zavod surađuje s gospodarstvom jer je razvoj metoda geofizičkih istraživanja i rudarskih mjerenja nezamisliv bez primjene u konkretnim istraživačkim projektima. U izvođenju terenskih istraživanja sudjeluju mnogi diplomandi i drugi studenti, što im omogućuje stjecanje neophodnih terenskih znanja i vještina. U okviru ovih istraživanja primjenjuju se sve raspoložive geofizičke metode: električne, elektromagnetne, seizmičke (refleksijske i refrakcijske), gravimetrijske, magnetometrijske i karotažne. Područja suradnje s gospodarstvom jesu geofizička istraživanja u okviru strukturno-geoloških istraživanja, hidrogeoloških istraživanja, istraživanja pitke vode u aluvijalnim i krškim terenima, geotehničkih i inženjersko-geoloških istraživanja, istraživanja okoliša i nadgledanja u zaštiti okoliša, geodetskih i rudarskih mjerenja.
U akademskoj godini 2017./2018. izvedena su geofizička istraživanja u okviru vodoistražnih radova na području Ližnjana u Istri, Zdenaca i Orebića. Istraživanja su izvedena za Hrvatske vode i PP Orahovicu.

Predmeti

Preddiplomski - obavezni predmeti

NAZIV SEMESTAR STUDIJ
Geodezija3Sveučilišni preddiplomski Geološko inženjerstvo